ZOOM - instalace a nastavení
ZOOM slouží ke skupinové komunikaci obrazem, slovem, umožňuje sdílení obrazovky včetně nástrojů pro práci s ní, jako označování, kreslení, komentování atd. Pro plnou práci potřebujete nainstalovat program na PC/MAC, případně na mobilu. Pro komunikaci bez dalších funkcí stačí i webový prohlížeč.
Postup
projděte si hardwarové požadavky
- nainstalujte si program ZOOM
- otestujte si obraz a zvuk
- zkontrolujte scénu a světlo
- naučte se pracovat se sdílením plochy
Připojení k vysílání - 2 možnosti
Jak při testovacím vysílání, tak při ostrém se připojte k vysílání z Prahy. Jde to 2 způsoby:
- klikněte na odkaz který Vám zašleme, otevře se ZOOM a nic nemusíte zadávat (pokud by Vám to opět nabídlo instalaci, přeskočte to a klikněte že již máte nainstalováno)
- spusťte ZOOM a zadejte ID vysílání a heslo
1. Hardwarové požadavky
PC s Windows, MAC s MacOS, kamera, mikrofon, reproduktor, internetové připojení
2. Instalace
- na stránce https://zoom.us/support/download stáhnout instalaci pro Windows nebo MAC
- nainstalovat
- spustit aplikaci
- pro pouhé připojení k vysílání (pokud znáte jeho číslo a heslo) není potřeba se registrovat, my ale potřebujeme spustit test, proto se prosím zaregistrujte
3. Test kamera, reproduktor a zvuk
- zkontrolovat zda jste připojeni k internetu
- spustit aplikaci
- kliknout na New Meeting
- objeví se okno, ve kterém byste měli být vidět. Pokud po Vás bude aplikace chtít povolení používání kamery a mikrofonu, povolte oboje.
- najeďte myší nad okno s obrazem kamery, dole se objeví lišta
- v levém spodním rohu klikněte u tlačítka MUTE na šipku ^
- klikněte na Test speaker and microphone
- dokončete podle pokynů test Vašeho reproduktoru a mikrofonu. Pokud máte problémy, zkontrolujte zda máte správně připojený a zapnutý reproduktor a mikrofon. Pokud si nevíte rady, spojte se s technikem Vašeho počítače.
4. Kvalita obrazu, scéna, světlo
Při spuštěné aplikaci ZOOM vidíteobraz tak, jak ho vidí diváci. Připravte si prostředí za sebou tak, aby odpovídalo dojmu který chcete v divácích zanechat. Vyzkoušejte, jak vypadá nasvícení při zapnutém hlavním osvětlení, vyzkoušeje lampu, lampičku. Vaše tvář by neměla být málo nasvícená a tím příliš tmavá nebo naopak přesvícená a tím i příliš světlá. Vyzkoušejte si různé směry světla, při kterém vypadáte podle svých představ. Vyzkoušejte si vzdálenost kamery či notebooku od tváře.
5. Sdílení plochy
- Aplikace umožňuje sdílení okna aplikace např. s prezentací. Po dobu prezentace budete vidět v malém okně.
- V liště, která se objevuje ve spodní části okna klikněte na tlačítko Share Screen.
- Vyberte si okno nebo aplikaci, kterou chcete sdílet. Typicky to bude okno s prezentací, např. PowerPoint.
- Klikněte na tlačítko Share
- Okno s videem se zmenší, Vy vidíte plochu svého počítače a prezentaci. Uvědomte si, že i při sdílení plochy Vašeho počítače běží zároveň kamera a diváci Vás mohou vidět.
- Běží Vaše přednáška s prezentací, mluvte.
- Pokud chcete v prezentaci cokoli zvýraznit, myší najeďte na zelený nápis You are screen sharing a klikněte na Annotate. Objeví se Vám tužka, kterou můžete psát či vyznačovat části obrazovky. V menu si můžete vybrat z několika nástrojů pro zvýrazňování, psaní, označování, kreslení. Vyzkoušejte si je.
- Pro ukončení prezentace klikněte na Stop Share. Sdílení Vaší obrazovky se vypne a diváci uvidí pouze obraz z Vaší kamery.